LuckY StrikE

W E L C O M E
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Misteri i Yllesise...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ing. Frangu
Admin
Ing. Frangu

Numri i postimeve : 291
Age : 35
Localisation : tirana,albania
Registration date : 25/06/2007

Misteri i Yllesise... Empty
MesazhTitulli: Misteri i Yllesise...   Misteri i Yllesise... Icon_minitimeThu Oct 18, 2007 1:11 am

Ato quhen Arushė, Virgjėreshė apo Luan, por ama nuk u ngjajnė aspak kėtyre. Pse dhe prej kujt u lidhėn me vija trupat qiellorė, tė cilėt nuk kanė tė bėjnė fizikisht me njėri-tjetrin, pėr tė formuar figurat e Yllėsive ?
Gjeografi Kai Helge Wirth nga Frankfurti i Gjermanisė ka gjetur njė shpjegim qė tė befason. Yllėsitė e lashta qė ne njohim sot pėrputhen nė mėnyrė mahnitėse me konture brigjesh tė kontinenteve, dete, grupe ishujsh, shtretėr lumenjsh dhe rrugė detare tė hemisferės sė veriut .
Pra yllėsitė mund tė jenė nė tė vėrtetė harta parahistorike toke dhe deti tė projektuara nė qiell nga njerėzit e hershėm qė ua kanė bėrė tė mundur atyre tė pėrshkonin Detin Mesdhe dhe Atlantikun shumė kohė pėrpara vikingėve.
Kjo tezė e mprehtė gjen mbėshtetje nė gjetjet arkeologjike; Po bėhet gjithnjė e mė e qartė, qė qė prej kohėve tė lashta ka pasur lidhje tė vazhdueshme midis popujve tė Europės, Afrikės, Azisė dhe Amerikės - pėrgjatė rrugėve detare. Nė njė botė akoma tė pahartografuar, kontaktet e tilla duhet tė jenė mundėsuar vetėm nė sajė tė njė sistemi tė stėrholluar lundrimi. Yllėsitė i pėrmbushin tė gjitha kushtet e nevojshme pėr kėtė.
Ky sistem lundrimi qė na shfaq njohuritė dhe horizontin e komunikimit tė njerėzve tė hershėm ka qenė bazuar nė qiellin e veriut duke pasur si bosht orientimi Polin e Veriut.
Teza e Kai Helge Wirth, e pėrshkruar nė librin e tij “Der Ursprung der Sternzeichen” (Prejardhja e Yllėsive), ėshtė kritikuar dhe hedhur poshtė nga disa shkencėtarė por ėshtė pėrkrahur nga disa tė tjerė tė cilėt mendojnė se teza ėshtė tepėr e llogjikshme. Ajo qė dihet me siguri ėshtė se deri mė tashmė nuk ka ndonjė sqarim tjetėr pėrfundimtar mbi se pėrse u krijuan dhe ēfarė domethėnie kishin formacionet e yllėsive - po ashtu edhe mbi kontaktet ndėrkontinentale tė popujve tė hershėm.

_________________
God Bless ALBANIA !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://luckystrike.albanianforum.net
 
Misteri i Yllesise...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LuckY StrikE :: Shkence & Filozofi-
Kėrce tek: